Amikor először kezdtem keresgetni, hogy miként épül fel a diéta, bevallom, kétségbeestem. Hogy fogom én ezt végigcsinálni? Hány félét fogok főzni, hogy a férjem ne szenvedjen az én diétám miatt. És hogy fog erre pénz jutni, mibe fog ez kerülni?
Aztán lehiggadtam. Újra átolvastam a talált cikkeket. Ekkor azzal szembesültem, ahány orvos/szakértő, annyi vélemény, annyi lista. Így elkezdtem összegyűjteni a tiltólistákat – bár, amit szabad, az rövidebb lett volna-, a végén pedig azzal szembesültem, hogy körülbelül kiülhetek a napra és én is fényevő lehetek. Rengeteg ellentmondást találtam. Ha a legszigorúbban vettem volna mindent, akkor tényleg minimális lett volna a választék a fogyasztható ételek közül. Volt, ahol az első időszakban mindenféle húst és a tojást is tiltották. Ha pedig a leglazábban néztem a dolgokat, akkor pedig alig lett volna változás a mostani étezésemhez képest. Végül arra jutottam, hogy olyan „gyűjteményt” állítok össze, ami azokat az élelmiszereket tartalmazza, amit a legtöbb helyen engedélyeznek, illetve tiltanak és ezt próbáltam saját magamra optimalizálni. Felrakom ide ezt a listát, de lehetséges, hogy ezt időnként frissíteni fogom. Amikor valamit megennék vagy eszembe jut, mint alapanyag és nem tudom, hogy szabad-e, akkor mindig beírom a Google-ba, hogy „szalonna candida diéta” vagy, amilyen ételt éppen kitalálok. 🙂 Megnézek egy-két véleményt, aztán eldöntöm, hogy mi legyen.
Szerintem a legfontosabb, hogy mindenki állítsa össze a számára legmegfelelőbb „étlapot”, majd ezt követően minden esetben ehhez tartsa magát. Én azt érzem, nem szabad egy picit sem megingani, mert utána sokkal nehezebb lesz megállni. Múltkor anyósom sütött egy diós sütit és küldött belőle. A tetejéből, a diós részből levettem egy nagyon apró morzsát, hogy megkóstoljam, de közben lelkiismeret furdalásom lett, úgyhogy ki is köptem, de utána én úgy szenvedtem…. Soha többet nem csináltam ilyet, mert tényleg sokkal rosszabb, nehezebb lett aznap.
Íme az én listám:
Én tartom az első néhány hétben a szigorú diétát, majd utána lazítok picit a szabályokon. Általában azt írják, hogy az első szigorú időszaknak 3-4 hétig kell tartania. Én ezt 6 hétre növeltem, mert meg vagyok róla győződve, hogy nálam ez a probléma évek óta fennáll, nem szeretnék kockáztatni. Nekem ebből már csak picit több, mint egy hét van vissza, de majd folyamatosan rakok fel recepteket és ötleteket, hogy mit ettem ebben az időszakban.
Tiltólista a szigorú diéta idejére:
- alma
- avokádó
- bab
- banán
- barack (semmilyen)
- bébikukorica
- borsó
- búzaliszt,
- kukorica liszt (felhasználásával készült ételek)
- citrom,
- citrompótló, citromsav, borkősav
- cukorrépa
- csemegeszőlő, mazsola
- cseresznye
- dobozos jeges teák és gyümölcslevek
- ecetes savanyúságok
- ecetes torma
- édes szilva, ringló, aszaltszilva
- édesség félék (mindegyik! a diétás is!)
- fehér kenyér
- fehér péksütemények
- fehérlisztből készült tészták
- fehérlisztes pizzatészták
- füge, datolya
- gombás erjesztés útján készült sajtok
- grapefruit
- halikra, kaviár
- instant kakaó, instant kávé (3 az 1-ben pl.)
- kagyló
- kandírozott gyümölcsök
- kechup (bolti)
- kecskesajt; (én ebből kétszer ettem a 4. hét után)
- kész pástétomok és kenőkék, szendvicskrémek
- konzervek, májkrémek,
- körte
- kukorica
- máj
- majonéz
- minden olyan gyári fűszerkeverék, amely adalékanyagokat és cukrot tartalmaz
- mustár (bolti)
- narancs,
- naspolya
- bolti citromlé
- sárga dinnye
- sütőtök
- szintetikus édesítő szerek
- szószok, salátaöntetek
- szőlő
- tej
- tejföl, tejszín
Tehát tiltott minden gyümölcs, MINDEN édesítő, fehér liszt, tejtermékek többsége, hüvelyes zöldségek, kivéve sárgaborsó (nálunk volt sárgaborsó főzelék).
A natúr joghurt kifejezetten javasolt. én ebből minden nap megeszek legalább egyet, valamint tejföl helyett is ezt használom. Tejet (tehén) nem szabad, így zabtejet és kókusztejet ittam eddig, de nekem a zab jobban bejött, főzésnél is tudtam használni, de mindig csak picit löttyintek belőle, iszonyat drága. A kenyeret elég nehéz megoldani, hogy ne legyen benne sem fehérliszt, sem élesztő, sem sütőpor (szódabikarbóna lehet). Én egyet találtam, a Pennyben kapható teljeskiörlésű kenyér, ez csak teljeskiörlésű lisztet, vizet és sót tartalmaz. Átlátszó csomagban van, kis pici tégla, de fél kilós. Védőgázas a csomagolás, ezért felbontás után mindenképpen hűtőben kell tartani. Pár hét elteltével én tehéntúrót is ettem, talán eddig összesen háromszor. Rengeteg nyers zöldséget eszek, szinte nincs is olyan étkezés, hogy ne lenne a tányéron, dobozban az irodában. A legtöbbször a paprika, paradicsom uborka fordult elő, de most idény jelleggel inkább retek, káposzta, stb.. A kínai kelt nagyon szeretjük, kettőnknek elég kiadós is. Krumplit lehet fogyasztani, de mértékkel. Szénhidrátra mindenképpen szükség van! A répát egyes helyeken tiltják, én mértékkel, de ettem néhány hét elteltével. Húsok közül a fehér húsokat, halat kell előnyben részesíteni, én heti max. 3 alkalommal készítettem.
A diéta egész ideje alatt tiltott:
- barbecue-szószok
- dinnye
- élesztő
- élesztővel készült termékek, ételek
- fehérkenyér, zsemle, kifli
- gomba
- gyümölcslevek
- kechup, majonéz, mustár (bolti)
- kefír
- kész salátaöntetek, mártások (pl. Worchester)
- sajt (a legtöbb fajta)
- sör, bor, pezsgő
- sütőpor
- szójatermékek
- tejföl
Sajtok közül a mozzarella, fetasajt, bryndza, kecskesajt fogyasztható, valamint a nem penészképző sajtok. Én a negyedik hét után 1-2 szelet mozzarellát már ettem, bryndzát pedig már korábban is, bár nem túl sokat.
Akkor mit is egyek?!
- ananász
- barna rizs
- brokkoli
- burgonya
- cékla
- cukkini
- fehérkáposzta
- fehérrépa
- fejes saláta
- fokhagyma
- gersli (árpa gyöngy)
- hagyma
- hajdina
- hidegensajtolt olajak (oliva, szőlőmag, tökmag, stb..)
- joghurt (natúr)
- juhtúró
- kagylófélék
- karalábé
- karfiol
- kávé
- kecsketej
- kelbimbó
- kínaikel
- korpatermékek
- minden sovány hús, hal
- padlizsán
- paradicsom
- petrezselyem
- retek
- sárgarépa
- spárga
- spenót
- teák (gyógy)
- tojás
- uborka
- vöröskáposzta
- zeller
- zöldpaprika
Összességében elmondhatom, hogy nem költök többet ételekre, sőt meg merem kockáztatni, hogy olcsóbban kijövök, mivel jobban végiggondolom, hogy mit fogok enni egész nap és alaposabban megnézem, hogy mikor mit éri meg megvenni. Kiegészítésként grapefruitmag olajat iszok (a csomagolás szerinti adagolásban), a bioboltban Anti candika nevű teát kaptam (ez a fűzfa különböző részeiből áll), napközben pedig a csalán tea a kedvenc, de hétvégére most kamillát tervezek. Bár a nagytakarítás közben ki tudja, mire lesz idő. 😀 Egyiket sem ízesítem. Rengeteg hagymát, fokhagymás, rozmaringot, kakukkfüvet, kaprot javasolnak. Ez jó hír, nem? 🙂 Fontos, hogy sok vizet igyunk és NE legyen szénsavas – én csapvizet szoktam -, sokat kell levegőn lenni és mozogni. Nálam itt kicsit libeg a léc, egész nap meg sem állok, de az nem sport. Nem javaslom, hogy a diéta megkezdésével azonnal fitness lady akarj lenni – főleg, ha eddig nem az voltál -, mert annyit nem fogsz enni, hogy másfél órát végigugrálj, persze egy jó séta nem árt….
Szia Zsófi!
Mi a helyzet veled és a problémákkal azóta?
Nekem pont most lett pozitív a candia5 tesztem (ffi, 35 éves) és keresem mások tapasztalatait.
Látom egy ideje nem írtál… Ha lesz időd, válaszolj légy szíves!
Köszi: Feri